Апостоловський район
www.apost-rn.dp.gov.ua


ОСОБАМ, ЯКІ ПОВЕРТАЮТЬСЯ З-ЗА КОРДОНУ, ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО CBOÏ ПPABA У СФЕРІ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

    Водночас з початку впровадження карантину Урядом країни було повернуто з-за кордону тисячі громадян України, серед яких, ймовірно, є особи, які постраждали від торгівлі людьми. Можливо є такі, що мешкають у Дніпропетровській області.
    На сьогоднішній день зусилля місцевих адміністрацій, органів місцевого самоврядування та об’єднаних територіальних громад спрямовані на виконання заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, однак у таких умовах ситуація торгівлі людьми може погіршитися та набрати нових методів використання вразливих верств населення.
    Та для того щоб особа розуміла підпадає чи ні вона під категорію жертв торгівлі людьми їй необхідно чітко розуміти основні елементи поняття “ торгівля людьми ”.
    Метою торгівлі людьми є експлуатація. Найбільш розповсюдженими формами експлуатації:
    Трудова експлуатація
    Чоловіків, жінок та дітей змушують працювати проти ïx волі під загрозою насильства чи іншого покарання. Це супроводжується обмеженнями свободи, відібранням документів чи майна. Оплата за роботу не здійснюється.
    Сексуальна експлуатація
    Дорослих та дітей внаслідок обману, примусу, погроз чи інших засобів маніпуляції втягують до проституції, “ ескорт послуг ”, секс туризму, зйомок у порнографічних фільмах тощо.
    Торгівля органами
    Добровільне чи примусове вилучення органів з метою подальшого продажу, що здійснюється під дією тиску, погроз, а також використання уразливого стану людини.
    Втягнення у злочинну діяльність
    Людям обіцяють вигідне працевлаштування, але, застосовуючи різні засоби впливу та залякування, ïx змушують перевозити наркотики чи інші заборонені речовини та предмети, порушувати закон. Проте крім (aбo замість) заробітної плати, ці люди можуть отримати чималий термін ув’язнення.
    Примусове жебрацтво
    Примус людини до жебрацтва із застосування погроз, маніпуляцій та вимог ідшкодувати непосильне боргове зобов’язання.
    Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації інформує, що всі особи, які стали жертвами торгівлі людьми мають право на отримання допомоги, передбаченої Законом України “Про протидію торгівлі людьми”.
    Відповідно до ст. 16 вищевказаного Закону особа, яка постраждала від торгівлі людьми має наступні права:
    “1. Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:
    1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
    2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
    3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
    4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
    5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
    6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.”.
    Надання допомоги особі, яка постраждала від торгівлі людьми, не залежить від:
    1) звернення такої особи до правоохоронних органів та її участі у кримінальному процесі;
    2) наявності у такої особи документа, що посвідчує особу. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від
    25 липня 2012 року 660-2012-п “Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми” та Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” з 01 січня 2020 року розмір одноразової матеріальної допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми складає наступні суми:
    дітям віком до 6 років — 5 337,00 грн.;
    дітям віком від 6 до l8 років — 6 654,00 грн.; працездатним особам — 6 306,00 грн.;
- непрацездатним особам 4 914,00 грн.
    Призначається допомога органами соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) осіб, яким Мінсоцполітики встановлено офіційний статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на підставі наступних документів:
- зaяви за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

- копії довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (видається місцевою державною адміністрацією до якої особа зверталася за встановленням статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми);
- копії документа, що посвідчує особу;
- копії документа, що підтверджує непрацездатність особи (у разі потреби).

    Виплачується допомога за рахунок коштів Державного бюджету України.
    Довідки за телефоном: (056) 720 94 45, aбo (067) 926 63 26.
    Крім того, Мінсоцполітики інформує:

    Заступник директора департаменту ЮРІЙ ПЕТРЕНКО